Χρυσός ο Τέντογλου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου

Ο Μίλτος Τέντογλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο άλμα εις μήκος, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου εθνικών ομάδων που διοργανώνεται στο Μπιτγκόζ της Πολωνίας.

Για ακόμη μια φορά, ο Τεντόγλου απέδειξε πως αυτή τη στιγμή είναι ένας από τους κορυφαίους άλτες μήκους στον κόσμο και, παρά την «αγχωτική» του αρχή, ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε άλμα στα 8,30 μέτρα στην τρίτη προσπάθεια, ανεβαίνοντας στην κορυφή του βάθρου.

Με την επίδοσή του αυτή, ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι χάρισε ταυτόχρονα το πρώτο «12άρι» στην ελληνική ομάδα.

Στην πρώτη του προσπάθεια, ο Τέντογλου δεν πάτησε καλά και εγκατέλειψε επιδεικτικά το άλμα, ενώ ήταν άκυρος στο δεύτερο άλμα του.

Όμως ο 20χρονος πρωταθλητής βρήκε τα πατήματά του στην τρίτη προσπάθεια και «εκτοξεύτηκε» στα 8,30 μέτρα σημειώνοντας ρεκόρ σταδίου (το προηγούμενο ήταν 8,24 μέτρα).

Ο Τέντογλου ξεκίνησε το στίβο σε ηλικία 15 ετών, έπειτα από παρότρυνση του πρώτου προπονητή του, Βαγγέλη Παπανίκου, ο οποίος τον είχε παρακολουθήσει σε αγώνες παρκούρ και κατάλαβε ότι ο αθλητής διαθέτει μεγάλη αλτικότητα. Σήμερα ο προπονητής του είναι ο Γιώργος Πομάσκι.

Πηγή:lifo.gr