Πρώτη και καλύτερη η Εθνική Γυναικών

Η Εθνική Γυναικών εξασφάλισε την πρώτη θέση στον 3ο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μία αγωνιστική πριν τη λήξη, καθώς νίκησε με 3-0 (25-19, 25-15, 25-21) σετ την Ισπανία, για δεύτερη φορά σε διάστημα μίας εβδομάδας.

Για δεύτερη συνεχή φορά Εθνική ομάδα θα βρεθεί στις 24 καλύτερες της Ευρώπης και μάλιστα ως πρώτη του ομίλου της, όπως το 2019. κατά την διάρκεια της αναμέτρησης οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές, με την Πένυ Ρόγκα και την Άννα Καλαντάτζε να κάνουν την πρώτη φετινή εμφάνιση με τη φανέλα της «γαλανόλευκης».

Στο πρώτο σετ, μετά τους πρώτους αναγνωριστικούς πόντους, η Εθνική ομάδα με τα σερβίς και τις επιθέσεις της Βλαχάκη προηγήθηκε με 10-7, ενώ με επίθεση της ίδιας διαμορφώθηκε το 13-8, αναγκάζοντας την Ισπανία να καλέσει τάιμ άουτ.

Η ομάδα της ιβηρικής χερσονήσου μείωσε στους τρεις πόντους (17-14), για να αναλάβει δράση η Βασιλαντωνάκη, η οποία με συνεχείς επιθέσεις έφερε τη διαφορά πάλι στο +6 (20-14), για να τελειώσει το σετ με επίθεση της Λαμπρούση.

Στο δεύτερο σετ η Ελλάδα ξεκίνησε πιο δυνατά σε σχέση με το πρώτο, δίνοντας την ευκαιρία στον Γκιγιέρμο Ναράνχο να περάσει από τα μέσα του σετ και μετά τις Καλαντάτζε και Ανθούλη.

Με τα σερβίς της Βλαχάκη το 15-10 έγινε 22-10 και λίγο αργότερα η 17χρονη διαγώνια (Ανθούλη) έκανε το 25-15, για το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ το 7-4 της Ισπανίας έγινε γρήγορα 10-7 για την Εθνική, με τα σερβίς της Στράντζαλη να δυσκολεύουν την αντίπαλη υποδοχή και σε συνδυασμό με το πολύ καλό μπλοκ έγινε η ανατροπή.

Η Ισπανία έμεινε κοντά στο σκορ ως το 14-14. Σε εκείνο το σημείο οι Ελληνίδες διεθνείς ξέφυγαν με +2 (17-15) με επίθεση της Βασιλαντωνάκη. Η διαφορά ασφαλείας παρέμεινε μέχρι το τέλος, με την Στράντζαλη να τελειώνει το ματς για το 25-21, δίνοντας το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς.

*Οι πόντοι της Ισπανίας προήλθαν από 2 άσσους, 29 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 3 άσσους, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Πασκουάλ Σαουρίν): Πριάντε 1, Προλ 7 (6/23 επ., 1 μπλοκ, 93% υπ.-63% άριστες), Βαρέλα 5 (5/12 επ.), Καστελάνο 11 (6/12 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μπράβο 6 (5/26 επ., 1 άσσος, 75% υπ.-50% άριστες), Μοντόρο 9 (6/33 επ., 2 μπλοκ) / Γιάμπρες (λ, 100% υπ.-94% άριστες).

ΕΛΛΑΔΑ (Γκιγιέρμο Ναράνχο): Γιώτα, Λαμπρούση 4 (3/4 επ., 1 άσσος), Στράντζαλη 12 (11/29 επ., 1 μπλοκ, 80% υπ. – 67% άριστες), Βασιλαντωνάκη 17 (14/29 επ., 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (5/5 επ.), Βλαχάκη 14 (9/24 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 75% υπ. – 67% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 82% υπ. – 59% άριστες), Ρόγκα (λ), Βεργίδου. Ανθούλη 2 (2/3 επ.), Πολυνοπούλου, Καλαντάτζε 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ).

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα του δευτέρου τουρνουά στην Αυστρία (Γκρατς)