Αντετοκούνμπο και Μπακς κυρίαρχοι της Ανατολής: Απίστευτος Γιάννης με 40 πόντους και ηρωική τάπα στον Εμπίιντ στο φινάλε

Εμφάνιση MVP πραγματοποίησε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στην αναμέτρηση των Μιλγουόκι Μπακς με τους Φιλαδέλφια 76ερς σε ένα κρίσιμο παιχνίδι για την τελική ευθεία της κανονικής σεζόν του NBA . Με 40 πόντους 14 ριμπάουντ και μια ηρωική τάπα στην τελευταία φάση της αναμέτρησης και μάλιστα πάνω στο φαβορί για τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη της φετινής σεζόν Τζοέλ Εμπίιντ, ο Γιάννης έδειξε ότι τα ελάφια παραμένουν αφεντικά της Ανατολής και είναι έτοιμα να διεκδικήσουν ξανά το πρωτάθλημα.

Ο αγώνας εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι απέναντι σε δύο ομάδες που έχουν στόχο το δαχτυλίδι με τους περσινούς πρωταθλητές να επικρατούν τελικά με 118 – 116. Τα «Ελάφια» έχουν 47-28 με έναν αγώνα λιγότερο από τους Χιτ που είναι στην κορυφή με 48-28. Οι Σίξερς που είχαν το ίδιο ρεκόρ με τους Μπακς πριν από την έναρξη του παιχνιδιού έμειναν 4οι στο 46 – 29.

Ο αγώνας

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους Μπακς να κλείνουν μπροστά στο σκορ με 27-24. Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο όμως οι Σίξερς χάρη στο δίδυμο ΧάρντενΕμπίιντ κατάφεραν να βρουν σκοράρισμα για να μπορέσουν να φτάσουν στο +10 (59-49), κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με 61-51.

Η τρίτη περίοδο δεν ξεκίνησε καλά για τους Μπακς που βρέθηκαν ακόμα και στο -14 (78-64) με τους Σίξερς να έχουν τις λύσεις. Μέχρι που ανέλαβε δράση ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Ο Έλληνας άσος είχε 17 συνεχόμενους πόντους για τα «Ελάφια» που μείωσαν σε 91-87, ενώ λίγο αργότερα με τον Μίντλετον να έχει βρει το… χέρι του, το σκορ έγινε 97-95, με τους Πρωταθλητές να κάνουν ένα επιμέρους 33-17 για να βρεθούν στο +2. Οι Σίξερς δεν είχε απάντηση, με τους Μπακς να προηγούνται με 108-102, σχεδόν 5 λεπτά πριν το τέλος.

Με πέντε πόντους του Αντετοκούνμπο οι Μπακς προηγήθηκαν με 111-114 και τον Χόλιντει να κάνει με τρίποντο το 113-117, 90 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του αγώνα. Ο Εμπίιντ μείωσε σε 116-117 και εκμεταλλεύτηκαν το λάθος των «Ελαφιών» για μία ακόμα επίθεση. Ο Εμπίιντ αστόχησε και ο Γιάννης κέρδισε το φάουλ με 13 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Ο «Greek Freak» υπό τις αποδοκιμασίες των φιλάθλων των Σίξερς είχε 1/2 για το 116-118, με τον Εμπίιντ να παίρνει το ριμπάουντ και τάιμ άουτ για την τελευταία επίθεση της Φιλαντέλφεια, με 12΄΄ για το τέλος.

Η επική τάπα του Αντετοκούνμπο στον Εμπίιντ

Ο Χάρντεν αστόχησε σε τρίποντο, ο Τζοέλ Εμπίιντ «κατέβασε» το επιθετικό ριμπάουντ και προσπάθησε να στείλει το ματς στην παράταση από κοντά, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να του λέει ένα μεγαλοπρεπέστατο «όχι» στα 3΄΄ για την λήξη. Οι διαιτητές αρχικά θεώρησαν αντικανονικό το κόψιμο, αλλά βλέποντας το βίντεο αποφάσισαν πως το κόψιμο ήταν κανονικά και επειδή η μπάλα ήταν σε… κίνηση έδωσαν τζάμπολ, με 1 δευτερόλεπτο και 6 δέκατα να απομένουν. Οι Σίξερς δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα και οι Μπακς πήραν την νίκη με 116-118.

Ποιοι ξεχώρισαν

Από το Μιλγουόκι (47-28) ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 40 πόντους με 7/10 βολές, 15/21 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ σε 38 λεπτά συμμετοχής, ο Μίντλετον είχε 22 πόντους, 9 ριμπάουντ καιμ 7 ασίστ, ο Χόλιντει 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Για την Φιλαντέλφεια (46-29) ο Χάρντεν είχε 32 πόντους με 10/12 βολές, 5/7 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 9 ασίστ, ο Εμπίιντ 29 πόντους, 14 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Χάρις 22 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-27, 61-51, 89-81, 116-118.